مراقبت از کودک در منزل

برای تمام ما امکان دارد بنا به دلایل مختلف از قبیل برنامه ریزی کاری، سفر یا امثال آن و هم چنین اتفاق‌های پیش‌بینی نشده مجبور شویم از مراقب کودک در منزل استفاده نماییم و از او بخواهیم در ساعاتی که نمی‌توانیم کنار کودک مان باشیم، مسئولیت مراقبت و نگهداری از کودک را برعهده پرستار کودک بگذاریم. این اتفاق اگر به نظرتان یک اتفاق ساده و معمولی به نظر برسد اما در سراسر دنیا ویژگی‌هایی برای یک مراقب کودک خوب و موفق تعریف شده است. خدمات مراقبت از کودک در منزل به دو صورت شبانه روزی و روزانه می باشد. مراقبی که برای یک روز کاری 8 ساعته استخدام می‌شود برای ارائه خدماتی هم چون مراقبت و نگهداری از کودک، تامین نیازهای اولیه و غذایی می باشد. همچنین در شرایطی که پدر و مادر هر دو شاغل هستند و تصمیم دارند کودک زیر 3 سال را به جای فرستادن به مهد کودک در خانه مراقبت کنند. می‌توانند از مراقب بچه به صورت روزانه استفاده کنند و در باقی ساعات روز خودشان از فرزندشان مراقبت کنند. در غیر این صورت می‌توانند از پرستار شبانه‌روزی برای نگهداری و مراقبت از کودک استفاده کنند.

وظایف مراقب کودک

اهمیت رفتار مراقب کودک

برخی مراقبان کودک با گذراندن دوره‌های آموزش کودک یاری مهارت‌های خود را در تربیت کودکان و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها در شرایط مختلف بالا برده‌اند و به‌خوبی می‌توانند با انجام بازی‌هایی مناسب با سن کودک شما، خلاقیت کودک را ارتقا دهند. برخی دیگر در حین ارائه‌ی خدمات مراقبتی از کودک، آموزش‌هایی از قبیل نقاشی، موسیقی و زبان و… به کودک می‌دهند که البته سبب افزایش قیمت مراقب کودک در منزل خواهد شد. هنگام انتخاب مراقب باید توجه کنید که همواره از مراقب هایی که رشته تحصیلی آن‌ها کودکیاری یا روانشناسی کودک بوده برای نگهداری و مراقبت از فرزندتان استفاده کنید چرا که تصمیم دارید فرزندتان را در بهترین ساعات روز که بهترین زمان ممکن برای بازی و یادگیری کودک است، به او بسپارید. بنابراین بهتر است به جای انتخاب یک مراقب معمولی از فرد تحصیل کرده و آشنا به کودکیاری و مراقبت از کودک استفاده کنید. اگر شما نیاز به فردی دارید که علاوه بر نگهداری کودک، برخی کارهای منزل را نیز انجام دهند در روز مصاحبه با مراقب کودک آن را در میان بگذارید. برخی والدین بدون عنوان این موارد پس از گذشت چند روز از مراقب کودک درخواست انجام کارهای بیشتری می‌کنند که این موضوع سبب نارضایتی مراقب کودک شده است. انجام کارهایی مثل نظافت و پخت و پز برای دیگر اعضای خانواده سبب افزایش حقوق مراقب کودک می‌شود.
اهمیت رفتار مراقب کودک و چگونگی همراه شدن او با کودک شما و آشنایی و تجارب او با نگهداری از کودک در منزل موجب می شود تا کودک شما در شرایط مناسبی در خانه نگهداری شود. مراقب کودک علاوه بر مراقبت از کودک، تاثیر زیادی بر رفتار و آموزش کودک دارد. مراقب کودک می تواند با بازی های مناسبی موجب رشد فکری کودک شود و او را در مسیر درست فکری رو به جلو حرکت دهد و نقش مکمل مربی مهد را در منزل ایفا کند. هم چنین اختلاف سنی بین کودک و مراقب برای نوع نگهداری در منزل بسیار مهم هست و تعیین کننده شکل روابط و کیفیت نگهداری کودک در منزل است. مثلا مراقبان با سن بیشتر مناسب نگهداری کودکان خردسال هستند و مراقبان جوان تر مناسب کودکان بالای ده سال هستند.
نظر به موارد پیش گفت و با توجه به این که خانواده هایی که والدین شان شاغل هستند و دغدغه مراقبت از کودکان خود به ویژه کودکان سنین پایین را دارند، بهره مندی از خدمات مراقبتی کودک در منزل را برای شهروندان محترم ضروری می نماید؛ لذا مرکز " سلامت به توان" با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با بهره مندی از خدمات مراقبین و پرستاران مجرب و متعهد، آماده ارائه خدمات مذکور در منزل به صورت روزانه، شبانه، شبانه روزی و مقطعی می باشد.
 

مراقبت از کودک در منزل

نگهداری از کودک در منزل

برای تمام ما امکان دارد بنا به دلایل مختلف از قبیل برنامه ریزی کاری. سفر یا امثال آن و هم چنین اتفاق‌های پیش‌بینی نشده مجبور شویم از مراقب کودک در منزل استفاده نماییم و از او بخواهیم در ساعاتی که نمی‌توانیم کنار کودک مان باشیم.

پرستار کودک

مسئولیت مراقبت و نگهداری از کودک را برعهده پرستار کودک بگذاریم. این اتفاق اگر به نظرتان یک اتفاق ساده و معمولی به نظر برسد اما در سراسر دنیا ویژگی‌هایی برای یک مراقب کودک خوب و موفق تعریف شده است.

خدمات مراقبت از کودک در منزل به دو صورت شبانه روزی و روزانه می باشد. مراقبی که برای یک روز کاری 8 ساعته استخدام می‌شود. برای ارائه خدماتی هم چون مراقبت و نگهداری از کودک.تامین نیازهای اولیه و غذایی می باشد.

پرستار بچه

همچنین در شرایطی که پدر و مادر هر دو شاغل هستند. و تصمیم دارند کودک زیر 3 سال را به جای فرستادن به مهد کودک در خانه مراقبت کنند. می‌توانند از مراقب بچه به صورت روزانه استفاده کنند. و در باقی ساعات روز خودشان از فرزندشان مراقبت کنند. در غیر این صورت می‌توانند از پرستار شبانه‌روزی برای نگهداری و مراقبت از کودک استفاده کنند.

وظایف مراقب کودک

برخی مراقبان کودک با گذراندن دوره‌های آموزش کودک. یاری مهارت‌های خود را در تربیت کودکان و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها در شرایط مختلف بالا برده‌اند. به‌خوبی می‌توانند با انجام بازی‌هایی مناسب با سن کودک شما، خلاقیت کودک را ارتقا دهند. برخی دیگر در حین ارائه‌ی خدمات مراقبتی از کودک، آموزش‌هایی از قبیل نقاشی، موسیقی و زبان به کودک می‌دهند. که البته سبب افزایش قیمت مراقب کودک در منزل خواهد شد.

مراقبت از کودک در منزل

هنگام انتخاب مراقب باید توجه کنید که همواره از مراقب هایی که رشته تحصیلی آن‌ها کودکیاری یا روانشناسی کودک بوده برای نگهداری و مراقبت از فرزندتان استفاده کنید. چرا که تصمیم دارید فرزندتان را در بهترین ساعات روز که بهترین زمان ممکن برای بازی و یادگیری کودک است، به او بسپارید. بنابراین بهتر است به جای انتخاب یک مراقب معمولی از فرد تحصیل کرده و آشنا به کودکیاری و مراقبت از کودک استفاده کنید.

مراقبت از کودک
اگر شما نیاز به فردی دارید که علاوه بر نگهداری کودک، برخی کارهای منزل را نیز انجام دهند. در روز مصاحبه با مراقب کودک آن را در میان بگذارید. برخی والدین بدون عنوان این موارد پس از گذشت چند روز از مراقب کودک درخواست انجام کارهای بیشتری می‌کنند.
که این موضوع سبب نارضایتی مراقب کودک شده است. انجام کارهایی مثل نظافت و پخت و پز برای دیگر اعضای خانواده سبب افزایش حقوق مراقب کودک می‌شود.

اهمیت رفتار مراقب کودک

اهمیت رفتار مراقب کودک و چگونگی همراه شدن او با کودک شما و آشنایی و تجارب او با نگهداری از کودک در منزل موجب می شود. تا کودک شما در شرایط مناسبی در خانه نگهداری شود. مراقب کودک علاوه بر مراقبت از کودک، تاثیر زیادی بر رفتار و آموزش کودک دارد. مراقب کودک می تواند با بازی های مناسبی موجب رشد فکری کودک شود و او را در مسیر درست فکری رو به جلو حرکت دهد و نقش مکمل مربی مهد را در منزل ایفا کند.

هم چنین اختلاف سنی بین کودک و مراقب برای نوع نگهداری در منزل بسیار مهم هست . تعیین کننده شکل روابط و کیفیت نگهداری کودک در منزل است. مثلا مراقبان با سن بیشتر مناسب نگهداری کودکان خردسال هستند . مراقبان جوان تر مناسب کودکان بالای ده سال هستند.

نگهداری از کودک در منزل

نظر به موارد پیش گفت و با توجه به این که خانواده هایی که والدین شان شاغل هستند. و دغدغه مراقبت از کودکان خود به ویژه کودکان سنین پایین را دارند.
بهره مندی از خدمات مراقبتی کودک در منزل را برای شهروندان محترم ضروری می نماید. لذا مرکز ” سلامت به توان” با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با بهره مندی از خدمات مراقبین و پرستاران مجرب و متعهد. آماده ارائه خدمات مذکور در منزل به صورت روزانه، شبانه، شبانه روزی و مقطعی می باشد.